Náhrady za pracovní úraz

Dotaz

23. 11. 2015
Náhrady za pracovní úraz

Dobrý den,
obracím se na Vás se žádostí o vysvětlení plnění z pracovního úrazu.
Pracuji v profesi zdravotní sestry. 2.9.2014 jsem při výkonu pracovního povolání, při noční službě, uklouzla u lůžka pacienta. Pacient nikomu nesdělil, že rozlil na podlahu tekutinu, jako pravák jsem utrpěla frakturu pravého zápěstí, byla nutná repozice kostí, PN od 3.9.2014 – do 31.1.2015. Jsem pracující důchodkyně, pobírám starobní důchod a pracuji. Obdržela jsem oznámení, že podpůrčí doba pro výplatu nemocenských dávek skončí 26.11.2014 ( 84 dnů ), ale pracovní neschopnost trvala dále. Při nástupu do zaměstnání jsem odevzdala bezpečnostnímu technikovi veškerou zdravotní dokumentaci, potřebnou pro výpočet 100% náhrady PN pracovního úrazu za ztrátu na výdělku – výpočet byl pouze za období od 3.9.2014 do 26.11.2014, proč ne do doby trvání celé doby pracovní neschopnosti, tj. do 31.1.2015? Pracovní úraz jsem si nezavinila svou nedbalostí, ale k zavinění došlo cizí osobou při výkonu povolání, tak bylo i šetřeno. Mému úrazu byl přítomen na oddělení pan primář. To, že od 27.11.2014 do 31.1.2015 jsem nepobírala nemocenské dávky, PN trvala, i pracovní poměr trval, je pracovní neschopnost bez finanční podpory jako potrestání za pracovní úraz? Jinak si nedovedu vysvětlit omezenou dobu za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu. Samozřejmě, že bych byla raději v pracovním procesu a řádně vydělávala.
Je správné, že pokud jsem jako pracující důchodce v pracovním poměru, že podpůrčí doba výplaty nemoc. dávek prac. úrazu skončila 26.11.2014, místo 100% odškodnění pracovního úrazu po celou dobu trvání PN?
Zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz, je zaměstnavatel povinen poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, náhradu za účelně vynaložené náklady spojené s léčením a dále věcnou škodu po celou dobu pracovní neschopnosti, i když jde o osobu pobírající starobní důchod?
Děkuji za podání vysvětlení, popřípadě sdělení, kam se mám obrátit, zda lze požádat o doplacení náhrady za ztrátu na výdělku za celou dobu PN pracovního úrazu, t.j. i od 27.11.2014 – do 31.1.2015. Od 1.2.2015 jsem práce schopná.

Odpověď

Petr Gola 24. 11. 2015 

Dobrý den,

 

dle § 28 zákona o nemocenském pojištění náleží příjemci starobního důchodu nemocenská od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, nejvýše potom 70 kalendářních dní, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Celkem je tedy pracující starobní důchodce v případě pracovní neschopnosti finančně zajištěn 84 dní.

 

Problematika pracovních úrazů je řešena zákoníkem práce, kde je stanoveno, že zaměstnanec má při splnění zákonných podmínek nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, náhradu věcné škody. Vše závisí na konkrétním pracovním úrazu (z jakých příčin k němu došlo, zdali byly porušeny nějaké předpisy ohledně bezpečnosti…).

 

Veškeré nároky plynoucího z pracovního úrazu platí zaměstnavatel, který je vůči pracovním úrazům pojištěn u komerční pojišťovny. Jestliže Vám zaměstnavatel neproplácí náhrady za pracovní úraz, tak je nutné vše řešit za pomocí právníka.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdy celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře